Bőrtípusok jellemzői, kialakulásának okai, kezelése
A kozmetikai gyakorlatban a bőrt a felszíni emulzió mennyisége alapján különböző csoportokba soroljuk. A normál, zsírhiányos, vízhiányos, szeborreás és kombinált alaptípusokon belül még számos alfajtát és fokozatot különítünk el.
Normál bőr
Jellemzői: A felszíni emulzió zsírtartalma optimális, víztartalma megfelelő. Üde, egyenletesen festékezett, tompa fényű, tiszta, bársonyos tapintású, rugalmas.
Kialakulásának okai: Üdeségét a jó vérkeringés és az optimális vastagságú szaruréteg adja. A melaninképzés normális, ennek köszönhető az egységes szín. A tompa fényt, a pórusok tisztaságát és zártságát a megfelelő mennyiségű és összetételű faggyútermelés és a hibátlan elszarusodás eredményezi. Bársonyossága a felszíni emulzió kellő víztartalmának és az egészséges piheszőröknek köszönhető. Rugalmasságát az irha kellő hidratációja, a rugalmas rostok megfelelő aránya, a bőralja tömöttsége és a kellő izomtónus okozza.
Kezelése: Eredetileg mindenki normál bőrrel születik, de a nem megfelelő, urbanizált életformával, a rossz – olykor mérgező – kozmetikumok használatával és a tápanyag-, rost- és vitaminhiányos étkezéssel már gyermekkorban elrongáljuk ezt az ideális állapotot, ahelyett, hogy inkább annak megőrzésére törekednénk.
Sajnos az a tapasztalatom, hogy manapság nincs normál bőrű ember. Ha mégis akad egy-kettő, azoknak azt tanácsolom, éljenek úgy és kezeljék úgy a bőrüket, mint eddig, ugyanis valószínű helyes életformájuk miatt maradt meg a normál bőrük. Kerüljék a szélsőséges hatású és a túlkemizált kozmetikumokat!
Zsírhiányos (alipikus) bőr
Jellemzői: A zsírhiányos bőr matt, de üde. Szorosan zárt pórusú, kissé érdes tapintású. Comedo (mitesszer) nagyon elvétve található rajta (legfeljebb az orr tövében). Felszínén finom hámlás észlelhető. Rugalmas. Az időjárás szélsőségeire kipirulással reagál. Sokan tévesen „száraz bőrnek" hívják, vagy összetévesztik a hasonló tüneteket produkáló korpás szeborreas bőrrel, amely a zsíros csoportba tartozik. A zsírhiányos bőr faggyú- és szaruzsír-termelése csökkent, ezáltal a bőrfelszíni emulzió összetétele megváltozik, ezért nem képes a vízvesztés megakadályozására. A zsírhiány tehát együtt jár a vízhiánnyal.
Kialakulásának okai:
öregkorba való lépés
kóros anyagcsere-folyamatok
hormonrendszer működési zavara (csökkent pajzsmirigy-működés, fokozott ösztrogén-, vagy csökkent androgén-termelés)
túl gyakori melegvizes mosdás nem megfelelő mosakodó szerrel (sodium lauril sulfate, sodim laureth sulfate)
szárító kozmetikumok használata (pl. túlzott kamilla-bevitel - a kamilla erősen szárít -,cink oxidos krémek, magas alkohol tartalmú kozmetikumok)
Kezelése: Célunk a bőr hiányzó zsíranyagainak pótlása, a szaruréteg hidratáltságának helyreállítása, az esetlegesen fellépő gyulladás megszüntetése. Erre kiválóan alkalmasak a növényi és állati olajok, zsírok (véletlenül sem ásványi - azaz mineral - olaj vagy zsír, mert az kőolaj származék!).
A-, E-, F-vitamin, valamint az ezeket tartalmazó zöldségek gyümölcsök és gabonaszármazékok - belsőleg is. Az ilyen bőrű emberek kerüljék az agyonillatosított és -kemizált gyári készítményeket. Antioxidáns szedése javasolt táplálék-kiegészítőként.
Vízhiányos (dehidratált) bőr
Jellemzői: Fakó színű, érdes felszínű, petyhüdt, esetenként nyúlós tapintású. Rugalmassága, tónusa csökkent. Korán ráncosodik. Szűk pórusaiban fonalszerű ún. tűkomedók ( apró fekete szőrszerű mitteszerek) képződhetnek. A hámrétegen kívül az irhában és a bőraljában is csökken a víztartalom. Mindig felületi vízhiánnyal kombinálódik.
Kialakulásának okai:
kis páratartalmú levegő (pl. központi fűtés)
higroszkópos (vízelvonó) anyagokkal készült kozmetikumok rendszeres használata (glicerines és mézes készítmények)
kemény víz
túlzott napozás, szoláriumozás
dohányzás
belső betegségek (lázas állapot, hányás, hasmenés, cukorbaj)
túlzott csipsz fogyasztás
Kezelése: A fő cél, hogy minél több nedvességet (vizet) juttassunk a bőrbe - külsőleg és belsőleg egyaránt. Fogyasszunk sok lédús és rostos élelmiszert, használjunk hidratáló krémet, amely támogatja a vízmegkötő faktorok munkáját. Párologtassunk a lakásban, tartsunk sok szobanövényt, mozogjunk rendszeresen friss levegőn. Szakemberrel rendszeresen végeztessünk iontoforézist.
Olajos szeborrea (seborrrhoea oleosa)
Jellemzői: Zsírosán fénylő, fakó színű, sokszor sárgásán faggyús árnyalatú. Az arc középvonalában, de nem ritkán az egész arcon sok szürkésfekete, könnyen eltávolítható comedo (mitteszer) látható. A faggyú olajsav-tartalma fokozott, a bőrfelszínt bevonó fényes réteg gátolja a bőrlégzést. A faggyú serkenti az elszarusodást, ezáltal a szőrtüszők kivezető nyílása eltömődik, a faggyú nem tud ürülni, kis faggyúdugaszok (comedók) keletkeznek.
Kialakulásának okai:
öröklött tulajdonság (mediterrán alkat)
androgén (férfi nemi hormon) -túltengés
pszichés megterhelés (stressz)
levegő-, napfény-, mozgáshiány
helytelen táplálkozás (zsíros ételek)
nem megfelelő kozmetikumok használata ( kőolaj származékok!!!)
Kezelése: Nagyon fontos a bőr koptatása, radírozása, hogy az elszarusodott réteget eltüntessük, ami által a faggyú normálisan tud ürülni. Használjunk zsírtalanító, illetve faggyúmirigy-működést szabályozó készítményeket. Sokat tartózkodjunk friss levegőn, kerüljük a dohányzást és a hormonháztartást megzavaró, vagy befolyásoló gyógyszerek szedését.
Korpás szeborrea (seborrhoea sicca)
Jellemzői: Fénytelen, sápadt szürkés színű, tág pórusú, korpázóan hámló, zsíros, érdes tapintású. Gyakran „húzódik", gyulladt. Mosakodás után sokszor úgy reagál, mint a zsírhiányos bőr, ezért gyakran keverik vele - ami a kezelésük különbözősége miatt súlyos következményekkel járhat. A zsírhiányos bőrrel ellentétben tele van nehezen ürülő fekete és fehér comedókkal.
A faggyúban a koleszterin-észterek aránya megnő, ennek következtében a comedók állaga kemény, fokozottabb az elszarusodás, mint az olajos szeborreánál, ezért a bőrfelszínre alig kerül faggyú. A korpás szeborreát mindig felszíni vízhiány is kíséri. Mivel a bőrfelszíni emulzió nem megfelelő, funkcióját nem képes tökéletesen ellátni. A bőr érzékenyebbé válik, gyakran alakul ki ún. szeborreás gyulladás (dermatitis seborrhoica).
Kialakulásának okai: Hasonlóak, mint az olajos szeborreáé, de hozzájárulnak még a helytelen táplálkozási szokások és az emésztési problémák is. A korpás szeborrea - sajnos - urbanizált korunk velejárója. A nagyvárosi életforma (rendszertelen étkezés, ásványi anyag- és vitaminhiány, rossz levegő, mozgáshiány, dohányzás, alkohol- és/vagy kábítószer-fogyasztás, stressz, félkész ételek és gyorséttermi étrend stb.) tipikus bőrtünete.
Kezelése: Mivel ez a bőrtípus a megvastagodott szaruréteg és a nem megfelelő életforma miatt élettelen és tápanyaghiányos (ráadásul még gyulladt is), kezelése olyan összetett, hogy érdemes azt szakemberre bízni. Ami nagyon fontos, hogy gyógyulása csak gyökeres életforma-változtatással érhető el. Addig is, amíg erre nem kerül sor, sűrűn koptassuk, radírozzuk az elhalt hámsejteket, alkalmazzunk nyugtató, gyulladáscsökkentő gyógynövényteákból borogatást (zsurlófű, feketenadálytő, cickafark, levendula, kakukkfű) és fogyasszunk, valamint kenjünk rá minél több B-vitamint tartalmazó készítményt (kefir, gabona félék).
Kombinált bőrtípusok
A gyakorlatban nagyon ritka az egyes bőrtípusok önálló előfordulása. Legtöbbször a legkülönfélébb változatban kombinálódnak egymással. A szeborrea például leginkább a mellcsonti rész, az áll-orr-homlok vonal, a fej, valamint a hátközép bőrére jellemző. A vízhiány a normál bőr kivételével minden bőrtípus mellett felléphet. A zsírhiány viszont leginkább az orcákra és a szem környékére jellemző. Kezelése is kombinált: az adott részen az adott bőrtípusnak megfelelő.